HOMENEW ADDITIONSSITE MAPINTRODUCTION
FOREWORDINVOCATION1. WALTER S. SAVAGE, JR.2.  DE-386 (WWII)
3.  DE-386 CREW4.  DE-386 CREW PHOTOS5.  DE-386 SHIP PHOTOS6.  DER-386 (1955)
7.  DER CREW 1955 - 19648.  DER-386 PHOTOS9.  SAVAGE IN VIETNAM10.  VIETNAM CREW
11.  VIETNAM PHOTOS12.  SHIP'S AWARDS13.  ACTIVE SERVICE TERMINATED14.  REUNION ASSOCIATION
15.  DECEASED16.  ROSTER17  REUNION PHOTOS18.  KEEPSAKES
19.  MISCELLANEOUS20.  SITE POLICIES21.  WEBMASTER22.  SHIP'S STORE
23.  SITE AWARDS24.  COMMANDING OFFICERS 25.  SHIP'S HISTORY

COMMANDING OFFICERS USS SAVAGE DE/DER-386 (1943 - 1969)

  ~ Lieutenant Commander Oscar C. Rohnke, USCG ~

Assumed command on 29 October, 1943 at Houston, Texas.
Relieved of command on 11 May, 1944 at Navy Yard, New York.

~ Lieutenant Commander Randolph Ridgely III, USCG ~

Assumed command on 12 May, 1944 at Navy Yard, New York.
Relieved of command on 23 December, 1944 at Bayonne, New Jersey.

~ Lieutenant Commander James A. Norton, USCGR ~

Assumed command on 23 December, 1944 at Bayonne, New Jersey.
Relieved of command on 17 September, 1945 at Finger Bay, Adak, Alaska.

~ Lieutenant John M. Waters, Jr., USCG ~

Assumed command on 17 September, 1945 at Finger Bay, Adak, Alaska.
Relieved of command on 13 June, 1946 at Green Cove Springs.

~ Commander Raymond E. Davis, USN ~

Assumed command on 18 February, 1955 at the U.S. Navy Yard in Boston, Massachusetts.
Relieved of command on 22 November, 1956. 

~ Lieutenant Commander Bobby C. Brigotti, USN ~

Assumed command 23 November, 1956. 
Relieved of command 03 August, 1958.

~ Commander Floyd D. Richards, USN ~ 

Assumed command 04 August, 1958.
Relieved of command 09 December, 1959.

~ Lieutenant Commander Robert C. Peniston, USN ~

Assumed command 10 December, 1959.
Relieved of duty 16 June, 1961.

~ Lieutenant Commander John D. Stensrud, USN ~

Assumed command 17 June, 1961.
Relieved of command 11 June, 1963.

~ Lieutenant Commander Gerald R. Bradford, USN ~

Assumed command 12 June, 1963.
Relieved of Command 01 September, 1965.

~ Lieutenant Commander John Emery Roe, USN ~

Assumed command 02 September, 1965.
Relieved of command 11 January, 1967. 

~ Lieutenant Commander Daniel Theodore Holly, Jr., USN ~

Assumed command 12 January, 1967.
Relieved of duty 31 December, 1968.

~ Lieutenant Commander Joseph Stanislaus Buggy, Jr., USN ~

Assumed command 13 September, 1968.
Relieved of command 17 October, 1969.
gray rope
Commanding Officers DE/DER-386 header
CO's DE/DER-386
SECTION 24.
gray rope
gray rope
cornermark
gray rope
gray rope
cornermark
gray rope
gray rope
cornermark
gray rope
cornermark
divider
SECTION 24. CONTENTS
BACK TO SECTION 23.Commanding Officers DE/DER-386LCDR Oscae C. RohnkeRohnke - USCG Academy
Rohnke CrestsO. C. Rohnke PhotographsLCDR Robert C. PenistonMemories Capt. R. C. Peniston
LCDR John D. StensrudLCDR Daniel T. Holly, Jr.LCDR Joseph S. Buggy, Jr.