gray rope
gray rope
gray rope
cornermark
LCDR Daniel T. Holly, Jr. header
LCDR Daniel T. Holly, Jr.
SECTION 24.
gray rope
gray rope
gray rope
divider
SECTION 24. CONTENTS
HOMENEW ADDITIONSSITE MAPINTRODUCTION
FOREWORDINVOCATION1. WALTER S. SAVAGE, JR.2.  DE-386 (WWII)
3.  DE-386 CREW4.  DE-386 CREW PHOTOS5.  DE-386 SHIP PHOTOS6.  DER-386 (1955)
7.  DER CREW 1955 - 19648.  DER-386 PHOTOS9.  SAVAGE IN VIETNAM10.  VIETNAM CREW
11.  VIETNAM PHOTOS12.  SHIP'S AWARDS13.  ACTIVE SERVICE TERMINATED14.  REUNION ASSOCIATION
15.  DECEASED16.  ROSTER17  REUNION PHOTOS18.  KEEPSAKES
19.  MISCELLANEOUS20.  SITE POLICIES21.  WEBMASTER22.  SHIP'S STORE
23.  SITE AWARDS24.  COMMANDING OFFICERS 25.  SHIP'S HISTORY

cornermark
 Lieutenant Commander Daniel Theodore Holly, Jr., USN 

Assumed command 12 January, 1967
Relieved of duty 31 December, 1968
Commander Daniel T. Holly, Jr., USN, 583459/1100 was born 23 October, 1931 in Ontario, Oregon. 

He attended Boise Junior College and the College of Idaho, graduating from the latter in 1953 with a Bachelor of Science degree in Zoology. 

After being commissioned as an Ensign, USNR, upon graduation from Officer Candidate School, Newport, Rhode Island in April 1954, Commander Holly attended Naval CIC Officer School in Glenview, Illinois. 

From  October  1954  to  March  1957,  Commander  Holly  served  as CIC Officer on the U.S.S. ALFRED A. CUNNINGHAM (DD752). 

This was duty followed by a twenty-seven month tour as Personnel Officer on the NATO staff of Commander, Naval Striking and Support Services Southern Europe in Naples, Italy.

After augmentation to USN and completion of the General Line Course, U.S. Naval Postgraduate School, Monterey, California from August 1959 to 1960, Comander Holly was  assigned  for  two  years  as  Executive  Officer  of  the U.S.S. Locator  (AGR6).

Following a three year tour as a Chemistry Instructor at the U.S. Naval Academy from July 1962 to June 1965, Commander Holly was ordered to the U.S.S. Preston (DD795) for duty as Executive Officer.

From  12  January, 1967 to  31  December, 1968, Commander  Holly  served  as  Commanding Officer of the U.S.S. Savage (DER-386). 

A twenty-nine month tour as  Assistant  Naval  Operations  Officer on the Joint Staff of the Commander in Chief Pacific, in Hawaii followed. 

He obtained his rank of Commander on 1 December, 1967 during that tour.

Commander Holly was then assigned as Commanding Officer U.S.S. Gurke (DD783).

He next went to a staff billet in Hawaii, leaving the Gurke in November 1972.

Significant Awards:

Navy Commendation Medal with Combat "V" 
Vietnamese Cross of Gallantry with Palm earned while he was in command of the Savage.
BACK TO SECTION 23.Commanding Officers DE/DER-386LCDR Oscae C. RohnkeRohnke - USCG Academy
Rohnke CrestsO. C. Rohnke PhotographsLCDR Robert C. PenistonMemories Capt. R. C. Peniston
LCDR John D. StensrudLCDR Daniel T. Holly, Jr.LCDR Joseph S. Buggy, Jr.

gray rope
cornermark
gray rope
cornermark
photograph of Navy Commendation Medal with Combat "V"
photograph of Vietnamese Cross of Gallantry with Palm
photograph of Captain Daniel T. Holly, Jr.